دو خاکی: ۵ دسامبر، روز جهانی خاک

5روز جهانی خاک گرامی باد.

خاک‌ها در طول سالیان متمادی مغفول مانده‌اند و ما در درک ارتباط خاک با غذایمان، آب، اقلیم، تنوع زیستی و زندگی عاجز بوده‌ایم. ما باید این نگرش را عوض کرده و در جهت اقدامات جبرانی و حفاظتی گام برداریم.

کمپین روز جهانی خاک به ارتباط مردم با خاک و بالا بردن آگاهی در مورد اهمیت حیاتی آن در زندگیمان کمک می‌کند.

روز جهانی خاک اهمیت خاک را به عنوان جزئی مهم از سیستم طبیعی و یک عامل حیاتی برای رفاه عمومی بشر از طریق همکاری آنها برای امنیت غذا و انرژی به عنوان کنترل کننده کاهش تنوع زیستی، تغییرات آب و هوایی گرامی می‌دارد.

این روز به طور ویژه توسط اجتماع جهانی ۶۰۰۰۰ خاک‌شناس به جهت افزایش تولید و برقراری ارتباط با دانش خاک برای عموم جشن گرفته شده است. بیشتر رویدادها بر روی افزایش آگاهی عمومی در مورد خاک و ارتباط آن با مردم و محیط زیست تمرکز یافته است. روز جهانی خاک به علت مصادف بودن آن با تولد رسمی بومی‌بولا آدولیاج پادشاه تایلند که این رویداد را بنا نهاده است در پنجم دسامبر برگزار می‌گردد.نرخ سالانه فرسایش خاک در ایران تا ۳۳ تن در هکتار گزارش شده که ۵ تا ۶ برابر حد مجاز است. میانگین سالانه فرسایش خاک نیز به حدود ۱۵ تن در هکتار رسیده که سه برابر متوسط قاره آسیاست. بنابراین شاهد فرسایشی 5 - 6 میلیارد تنی در سال داریم. چه کسی در برابر این فاجعه باید جوابگو باشد؟؟؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE